19.9 C
Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Κίνα, ερχόμαστε!

Τσεκάρετε το πρόγραμμα σας. Μην κανονίσετε τίποτα για το διάστημα 31 Αυγούστου – 15 Σεπτεμβρίου. Το ελληνικό τρένο συνέχισε χωρίς στάση και φεύγει για Κίνα! Η Εθνική μας ομάδα έκανε το 7/7 στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, επικρατώντας της Σερβίας στο κατάμεστο κλειστό του Ηρακλείου “Δύο Αοράκια” με 70-63. Έτσι μπορεί ακόμη και την Κυριακή με νίκη στην Τιφλίδα επί της Γεωργίας (16/9, 18:00), να “σφραγίσει” ένα από τα 32 εισιτήρια για το Παγκόσμιο της Κίνας.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου είχε τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του, καταφέρνοντας να “χτίσει” ακόμη και μία διαφορά 12 πόντων. Έδειξε δε χαρακτήρα όταν αυτή εξανεμίστηκε, αφού με κάποια “μεγάλα” καλάθια αλλά και κρίσιμες άμυνες, κράτησε τη νίκη που άξιζε πέρα ως πέρα.

Η Εθνική μας άρχισε το παιχνίδι με κάποιες στιγμιαίες αδράνειες που της κόστισαν μερικά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ ωστόσο έκλεισε το πρώτο πεντάλεπτο προηγούμενη με 9-8. Παρότι ο Καλάθης μπήκε πολύ καλά στο ματς με οχτώ πόντους και 2/2 τρίποντα, η ελληνική ομάδα είδε τους Σέρβους να προσπερνούν με 12-15. Οι δύο ομάδες εκτελούσαν με δυσκολία στην επίθεση (6/15 σουτ η Ελλάδα, 5/17 η Σερβία) με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει με χαμηλό σκορ (16-18).

Η “επίσημη αγαπημένη” έκλεισε καλύτερα περισσότερο τη ρακέτα της, κράτησε την αντίπαλο της χωρίς πόντο στα πρώτα 3,5 λεπτά της δεύτερης περιόδου και προσπέρασε (21-18) όμως το 3ο φάουλ του Καλάθη ήταν ένα πρόωρο πρόβλημα για τον Θανάση Σκουρτόπουλο. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κώστα Σλούκα κράτησαν την Εθνική μας μπροστά (32-29 στο 18΄) όμως στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς κρατούσε τους Σέρβους. Έτσι στο φινάλε του ημιχρόνου η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά με διαφορά τριών πόντων (35-32), διαφορά μάλλον μικρή αν αναλογιστεί κανείς ότι σούταρε με 53,8% (7/13) από το τρίποντο ενώ οι “πλάβι” είχαν μόλις 25% (4/16).

Η Εθνική μας μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να παίρνει για πρώτη φορά χρόνο συμμετοχής για να πάει πάνω στον Μπογκντάνοβιτς. Ο διεθνής φόργουορντ έδωσε ενθουσιασμό και ενέργεια με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να οικοδομήσει για πρώτη φορά διαφορά (45-34 στο 24΄) αφού ο Σλούκας συνέχισε να εκτελεί με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο μέρος. Μερικά λεπτά επιθετικής δυστοκίας, επέτρεψε στην ομάδα του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς να μαζέψει τη διαφορά από τους 12 (48-36) στους δύο (49-47 στο 29΄). Ένα φόλοου του Αντετοκούνμπο “έγραψε” το 51-47 της τρίτης περιόδου.

Αν και η επιστροφή των Σέρβων προκάλεσε απογοήτευση στους διεθνείς μας και παγωμάρα στην εξέδρα, η ελληνική ομάδα συνέχισε να έχει το προβάδισμα (55-49 στο 33΄) με δίδυμο Καλάθη-Σλούκα στο παρκέ. Οι Σέρβοι όμως επέστρεψαν ξανά, ισοφαρίζοντας στους 57, 5,5 λεπτά πριν το φινάλε. Δύο διαδοχικά καλάθια ψυχολογίας του Γιώργου Πρίντεζη έκαναν το 61-57 και ένα ακόμη από τον Μπουρούση την ώρα που οι Σέρβοι δεν είχαν απαντήσεις, έφεραν τη διαφορά στους έξι στο 37΄ (63-57). 1,5 λεπτό πριν το τέλος, ένα καλάθι του αρχηγού άνοιξε ακόμη περισσότερο την “ψαλίδα” (67-59). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια (68-63 στα 28΄΄) όμως δεν υπήρχε πια επιστροφή γι' αυτούς. Το τέλος βρήκε τους Έλληνες διεθνείς αγκαλιασμένους και τους φιλάθλους στα “Δύο Αοράκια” να τους αποθεώνουν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 35-32, 51-47, 70-63

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Δεν είναι εύκολη η επιλογή του κορυφαίου. Σλούκας, Καλάθης, Μπουρούσης αλλά και ο Πρίντεζης διεκδικούν αυτόν τον χαρακτηρισμό όμως τον κερδίζει στο... νήμα ο αρχηγός. Ο “Μπουρούσαρος” έκανε τα πάντα στο παρκέ, εκτελώντας (9π), μαζεύοντας ριμπάουντ (10), δημιουργώντας (8ασ.), δίνοντας σκληράδα στην άμυνα της Εθνικής μας και βέβαια εμψυχώνοντας τους πάντες. Στα εύκολα και στα δύσκολα.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Καλύτερη στα ριμπάουντ (41-35) παρότι το παιχνίδι δεν άρχισε με πλεονέκτημα σε αυτόν τον τομέα και σουτάροντας πολύ καλύτερα από τους Σέρβους (50% στα δίποντα, 41,6% στα τρίποντα έναντι 42,1% και 26,9% αντίστοιχα) η Εθνική μας έβαλε τις βάσεις. Το “Α” και το “Ω” όμως της μεγάλης νίκης ήταν η άμυνα. Το ότι κράτησε μια ομάδα με το ταλέντο της Σερβίας στους 63 πόντους, τα “λέει” όλα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοζλόφσκις, Κμίκιεβιτς, Ζάσχτσουκ