14.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Η Ρεάλ δεν άφησε αιχμαλώτους

Ήταν από εκείνα τα παιχνίδια που το “Παλάθιο ντε Ντεπόρτες” της Μαδρίτης γίνεται κατηφορικό. Η Χίμκι έκανε το λάθος να ορθώσει το ανάστημα της στην πρώτη περίοδο και στη συνέχεια η Ρεάλ τη μετέτρεψε σε σάκο του μποξ για να φτάσει στο εντός έδρας 5/5 και συνολικά στην 6η νίκη της σε εννιά ματς με το εμφατικό 104-76.

Η πρώτη περίοδος ήταν αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ με τις δύο ομάδες να σημειώνουν αθροιστικά 56 πόντους (31-25). Ήδη δύο παίκτες της Ρεάλ (Ράντολφ και Καμπάτσο) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων όμως ήταν φανερό ότι με την... αεράμυνα η Χίμκι θα μπορούσε να της γίνει “στενός κορσές”.

Έτσι οι Μαδριλένοι μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με διάθεση να πιέσουν στην άμυνα και να κάνουν δύσκολη τη ζωή των Ρώσων. Έτσι με σερί 10-2 στα πρώτα τρία λεπτά και κατάφεραν να ξεφύγουν (41-27) και αφού η Χίμκι αδυνατούσε πια να ακολουθήσει τον ρυθμό τους, άνοιξαν την “ψαλίδα” πάνω από τους 20 (58-34 στο 16') ακόμη και στους 26 (65-39). Στο 65-42 του ημιχρόνου συνετέλεσε και η μεγάλη ευστοχία των παικτών του Πάμπλο Λάσο από την περίμετρο (9/13 τρίποντα) ενώ εκείνοι του Ρίμας Κουρτινάιτις είχαν μόλις 2/9.

Ήταν φανερό ότι για τη Χίμκι δεν υπήρχε τρόπος επιστροφής και το μόνο στο οποίο θα μπορούσε να στοχεύσει ήταν να αποφύγει τον διασυρμό. Η εκκίνηση της τρίτης περιόδου άνοιξε τη διαφορά πάνω από τους 30 (78-44 στο 25') και παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα (92-56 στο 30'). Η “100άρα” έγινε πράξη 5:43 πριν το τέλος του παιχνιδιού για να πάει η “Βασίλισσα” ως το τέλος... σβηστή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-25, 65-42, 92-56, 104-76.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Άντονι Ράντολφ εκτέλεσε από το τρίποντο σαν σε προπόνηση έχοντας 5/6 σουτ από την περίμετρο για να τελειώσει το παιχνίδι με 19 πόντους σε μόλις 18 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Η Ρεάλ έπαιξε μπάσκετ κυριαρχίας στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο, στη διάρκεια των οποίων το επιμέρους σκορ ήταν 61-27. Όταν φτάνει την απόδοση της σε αυτά τα επίπεδα, δύσκολα μπορεί να υπάρξει ομάδα που θα της αντισταθεί στη Μαδρίτη.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Οι 92 πόντοι στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν προάγγελος ιστορικού ρεκόρ για τη Ρεάλ. Έμεινε όμως στους 12 στην τέταρτη και έτσι δεν απείλησε καν την κορυφαία επίδοση της ιστορίας της στη διοργάνωση που κρατάει από την πρώτη σεζόν της (είχε 116 κόντρα στην Οβαρένσε στις 20 Δεκεμβρίου 2000).