22.8 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Η μπάλα στην κερκίδα, ο Ντόντσιτς στα αποδυτήρια (vids)

O Λούκα Ντόντσιτς δεν κατάφερε να συγκρατήσει τα νεύρα του και αποβλήθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στο ΝΒΑ, στην ήττα των Ντάλας Μάβερικς με 111-99 από τους Ιντιάνα Πέισερς στο «Bankers Life Fieldhouse».

Ο Σλοβένος γκαρντ κλώτσησε την μπάλα περίπου τρία λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, ύστερα από καλάθι του Ντομάντας Σαμπόνις, με αποτέλεσμα να χρεωθεί με δεύτερη τεχνική ποινή και να αποβληθεί, αφού είχε δεχθεί ακόμα μία μετά τη λήξη του ημιχρόνου, όταν μίλησε με επιθετικό ύφος στους διαιτητές. Τελείωσε το ματς με 8π. με 3/14 σουτ εντός παιδιάς, έξι ασίστ, πέντε ριμπάουντ, τρία κλεψίματα και δύο λάθη, με το Χάρισον Μπαρνς να έχει 20π. και τον Ντιάντρε Τζόρνταν 15π. και δεκαέξι ριμπάουντ από πλευράς «Τεξανών».

Ο Ταϊρίκ Έβανς με 19π. ηγήθηκε των γηπεδούχων, με το Σαμπόνις να κάνει double double με 16π. και έντεκα ριμπάουντ και τον Ντάρεν Κόλισον να έχει επίσης 16π.