13 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Η… εκδίκηση των μικρών (pics)

Οι Rising Stars πήραν τη… ρεβάνς για την ήττα τους πέρυσι στην Πάτρα, κερδίζοντας με 120-115 τους All Time Stars στο 23ο All Star Game του ΕΣΑΚΕ, στο Αλεξάνδρειο.

Οι «μικροί» πήραν εξ αρχής το προβάδισμα στο σκορ απέναντι στα μεγάλα αστέρια του παρελθόντος, ξέφυγαν ακόμα και στους 29π. και «άντεξαν» στην αντεπίθεση των αντιπάλων τους. Οι παλαίμαχοι αστέρες του ελληνικού μπάσκετ ισοφάρισαν σε 111-111, ένα λεπτό πριν από το φινάλε, αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή.

Οι All Time Stars άρχισαν καλά προηγούμενοι με 19-13 στο 7ο λεπτό, όμως δεν είχαν τον ίδιο ρυθμό και την ίδια αποτελεσματικότητα στη συνέχεια. Οι Rising Stars πήραν τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 30-23.

Η διαφορά μεγάλωνε διαρκώς στη δεύτερη περίοδο (38-24 στο 12’, 47-35 στο 15’, 64-39 στο 18’) και ολοκληρώθηκε με την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων στους 25 πόντους (72-47).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι έγινε πιο ανταγωνιστικό. Οι All Time Stars «ροκάνισαν» τη διαφορά στους 13 στο τέλος της τρίτης περιόδου (93-80) και τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, πλησίασαν ακόμη περισσότερο (106-99) και το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα θρίλερ.

Συγκεκριμένα, 1.18’ πριν από το φινάλε με τρίποντο του Κώστα Χαραλαμπίδη, οι All Time Stars ισοφάρισαν στους 111 πόντους, όμως ο Δημήτρης Φλιώνης απάντησε με τον ίδιο τρόπο (114-111 στα 55’’). Με φόλοου του Λάζαρου Παπαδόπουλου έγινε το 114-113, όμως ο Φλιώνης «μίλησε» και πάλι από την περίμετρο (117-113 στα 20’’). Ο Παπαδόπουλος μείωσε εκ νέου μετά από ασίστ του Χάρη Παπαγεωργίου (117-115 στα 7’’), αλλά ο Βασίλης Χρηστίδης με τρίποντο «σφράγισε» τη νίκη των Rising Stars μέσα σε αποθέωση για νικητές και ηττημένους.
Δεκάλεπτα: 30-23, 72-47, 93-80, 120-115.
Rising Stars (Γ. Καλαφατάκης, Λ. Κακιούσης): Μωραΐτης 14 (4), Φλιώνης 33 (6), Σκουλίδας 8 (2), Καμπερίδης, Χρηστίδης 18 (1), Λούντζης 17 (1), Αγραβάνης 9 (1), Κουρτίδης 2, Τζουμάνης 7, Κλωνάρας 1, Βουλγαρόπουλος 8, Καμαριανός.
All Time Stars (Β. Αλεξανδρής, Γ. Μπουσβάρος): Καλαϊτζής 1, Φώτσης 20 (6), Χατζηβρέττας 2, Παπαδόπουλος 28, Κακιούζης 12, Γιαννούλης 3, Χαραλαμπίδης 18 (4), Καρατζουλίδης, Παπαγεωργίου, Παπανικολάου 5, Χατζής 20 (3), Ρεντζιάς 2, Παπαμακάριος 6 (2).

MVP o Φλιώνης
Μετά τη νίκη του στον διαγωνισμό τριπόντων
, ο Δημήτρης Φλιώνης αναδείχθηκε και πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Είχε 33 πόντους με 1/1 βολή, 7/9 δίποντα, 6/8 τρίποντα, τέσσερα ριμπάουντ και έξι ασίστ!