24.1 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Η εκδίκηση του Γκριν (pics)

Ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, που συνοδεύτηκε από πολλά λάθη έδωσε το δικαίωμα στην Φενέρμαχτσε να χτίσει μια διαφορά και να φτάσει τελικά στην εντός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού με 90-75 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Κι αυτό με έναν πρώην "ερυθρόλευκο", τον Έρικ Γκριν, να βρίσκεται για πρώτη φορά ανάμεσα στους διακριθέντες για την τούρκικη ομάδα! Η Φενέρ βρίσκεται πια στο 18-2, ενώ οι "ερυθρόλευκοι" στο 12-8 με τον αγώνα απέναντι στην Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ την επόμενη εβδομάδα να αποκτά ξεχωριστή σημασία.

Τα δύο τρίποντα του Παπανικολάου και τα λάθη ήταν οι πρωταγωνιστές της πρώτης περιόδου με την Φενέρμπαχτσε να χτίζει πρώτη μια διαφορά με ένα 11-0 (το 4-6 στο 2’ έγινε 15-6 στο 4’25’). Η τούρκικη ομάδα είχε στόχο τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο Βασίλης Σπανούλης χρεώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ και οι αλλαγές άρχισαν. Οι «ερυθρόλευκοι» ισορόπησαν με τον Γιάνις Τίμα να δίνει σημαντικές βοήθειες και τον ΛεΝτέι να ισοφαρίζει (23-23, 13’20’’).

Η εικόνα άλλαξε και πάλι με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τα λάθη και τον Κώστα Σλούκα να δίνει άλλο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση ως το 32-23 (16’10’’) με το ημίχρονο να κλείνει 40-28 με τον Ολυμπιακό να έχει 11 λάθη για 0 κλεψίματα!

Η κακή βραδιά στην οποία βρέθηκε ο Μιλουτίνοφ, όντας ο απόλυτος στόχος της άμυνας της Φενέρ, βοήθησε τους Τούρκους να φτάνουν ως το +18 (46-28, 22’17’’) με τον Σέρβο σέντερ να μετράει και τέσσερα λάθη και συνεχόμενους πόντους του Ντουβερίογλου, που τιμωρούσε κάθε βοήθεια που έδιναν οι παίκτες του Ολυμπιακού. Κάποιες ανάσες ήρθαν με Τουπάν και Σπανούλη (49-36, 23’30’’), αλλά η διαφορά πέρασε τους 20 πόντους με ένα τρίποντο του Σλούκα (61-39, 26’45’’) πριν «συμμαζευτεί» κάπως στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-54).

Η άμυνα της ελληνικής ομάδας ανέβασε και πάλι ρυθμούς με τον ΛεΝτέι να οδηγεί τον Βέσελι στο 5ο του φάουλ και τη διαφορά στους εννέα πόντους (72-63, 33'20''). Ο Γκούντουριτς ευστόχησε από τα 6μ75 (75-63) και ουσιαστικά, παρά το ότι απέμενε πολύς χρόνος για το τέλος της αναμέτρησης και ο Ολυμπιακός συνέχισε να παλεύει, ήταν σαν να ήταν αυτό το σουτ η χαριστική βολή, ως το τελικό...

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Έρικ Γκριν έκανε το καλύτερό του παιχνίδι από τότε που πήγε στην Φενέρμαχτσε και το έκανε απέναντι στην πρώην ομάδα του. Άφησε το παρκέ με 17 πόντους με 4/4 τρίποντα, 1/1 δίποντο, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος σε 16'48''.

ΛΑΘΗ: Πριν καν συμπληρωθούν οχτώ λεπτά αγώνα οι δύο ομάδες είχαν κάνει ήδη 10 λάθη. Είχε τέσσερα ήδη η Φενέρμπαχτσε και έξι ο Ολυμπιακός, κάποια από τα οποία έδειχναν πως ήταν λάθη συγκέντρωσης. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ είχε ήδη τρία σε κάτι παραπάνω από επτά λεπτά παρουσίας στην πρώτη περίοδο και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τα 11 στο πρώτο ημίχρονο.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Ο Ολυμπιακός την επόμενη εβδομάδα υποδέχεται την Μπαρτσελόνα (31/1, 21.00) και η Φενέρμπαχτσε εκτός έδρας αντιμετωπίζει την Μπάγερν Μονάχου (31/1, 21.30).

Διαιτητές: ΛαΜόνικα, Μπολτάουζερ, Περούγκα

Δεκάλεπτα: 21-15, 40-28, 68-54, 90-75