15.9 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Εκτέλεση στην εκπνοή (pics, vid)

Ο Παναθηναϊκός άφησε την νίκη να γλιστρήσει από τα χέρια του στη Βιτόρια, η Μπασκόνια άρπαξε την ευκαιρία που της δόθηκε και πήρε την πρώτη της φετινή νίκη στη Ευρωλίγκα με το τελικό 85-84 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Νικ Καλάθης και Νίκος Παππάς ήταν οι κορυφαίοι με τους Σίνγκλετον, Γκιστ και Ρίβερς να ακολουθούν, αλλά οι "πράσινοι" έχασαν δύο ευκαιρίες να πάρουν το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα: Μία με τον Παππά και μία με τον Ρίβερς. Με έντονες διαμαρτυρίες για φάουλ πάνω στον Παππά να συνοδεύουν την πρώτη φάση!

Όχι μία, αλλά δύο φορές ήδη στο πρώτο ημίχρονο είχαν επιστρέψει στο παιχνίδι οι «πράσινοι». Το 7-11 (2’20’’) έγινε 22-11 (6’) με ένα κακό αμυντικά διάστημα, σε έναν αγώνα που ωστόσο γενικότερα στον τομέα αυτό καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει υψηλό βαθμό. Αυτοί που άλλαξαν την εικόνα μετά από αυτό το 15-0 των γηπεδούχων ήταν οι δύο... κοντοί. Καλάθης και ο Νίκος Παππάς με επτά συνεχόμενους πόντους, έκλεισαν την ψαλίδα (27-24, 10’) με τον Κρις Σίνγκλετον να φέρνει την απόλυτη ισορροπία με την επιστροφή στον αγώνα (27-27).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια ωδή στα 6μ75. Οι Βάσκοι έφτασαν στο ημίχρονο να έχουν το εξωπραγματικό 8/11, κάνοντας το εξίσου εντυπωσιακό 6/10 του Παναθηναϊκού να φαντάζει «φτωχό». Ο Τσάβι Πασκουάλ είδε τον Κρις Σίνγκλετον να μετράει 4/4 και ο Κέι Σι Ρίβερς πρόσθεσε ένα ακόμη εύστοχο τρίποντο για να μετουσιωθεί το 42-32 (16’35’’) σε 47-45 (20’). Αν κάτι έπρεπε να διορθώσει ο Παναθηναϊκός ήταν το κεφάλαιο λάθη: Είχε εννέα στο πρώτο μισό του αγώνα, απέναντι στα μόλις τρία των Βάσκων.

Εκτελεστές είχε διαφορετικούς ο Παναθηναϊκός, αλλά ο μαέστρος ήταν ένας: Ο Νικ Καλάθης! Ο γκαρντ των «πράσινων» έφτασε ως το 25’ στις 11 ασίστ. Από το 51-48 ως το 57-60 όλοι οι πόντοι της ελληνικής ομάδας μπήκαν με δικές του τελικές πάσες! Ελάχιστα αργότερα έφτασε και στο double bouble! Και στο σημείο αυτό, ο Γκιστ είχε φτάσει τους 12 πόντους με –σημειώστε- 6/6 δίποντα!

Ο Καλάθης συνέχισε, ο Γκιστ έκανε τρίτο φάουλ και πήγε στον πάγκο για να δώσει τη θέση του στον Όγκαστ (37’) με τον Παππά να διαμορφώνει το 61-65. Οι βολές δεν αποδείχθηκαν σύμμαχοι για το τριφύλλι. Ρίβερς και Σίνγκλετον με 2/4 οδήγησαν στο +6 (61-67, 28’30’’), αλλά ακολούθησαν 0/4 από Σίνγκλετον και Όγκαστ για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο 63-67. Στο οποίο η Μπασκόνια είχε από το 8/11 τρίποντα πήγε στο 3/10.

Ο Παναθηναϊκός κράτησε τα ηνία (69-74, 35'15''), αλλά οι διαιτητές χρέωσαν δύο συνεχόμενα φάουλ τον Γκιστ (ένα επιθετικό και ένα αμυντικό) για να πάει στον πάγκο. Με τον Όγκαστ να παίρνει τη θέση του. Ένα τρίποντο του Ματ Τζάνινγκ και ένα δίποντο του Σενγκέλια οδήγησαν στην ισοπαλία (74-74, 36') με τους Καλάθη - Παππά να απαντούν και πάλι (74-78) και τον Παππά να οδηγεί στο 76-81 (37'15'') και λίγο αργότερα στο 78-83 (38'). Ένα τρίποντο του Γκρέιντζερ με 28'' για το τέλος του αγώνα έφερε την Μπασκόνια σε απόσταση αναπνοής, διαμορφώνοντας το 83-84. Ο Παππάς δέχθηκε την τάπα από τον Σενγκέλια στη διείσδυση που επιχείρησε και ο Μπομπουά διέσχισε όλο το γήπεδο για να κάνει το 85-84 με 1''5 να απομένει. Ο Ρίβερς ήταν κι αυτός άστοχος με την Φερνάντο Μπουέσα Αρένα να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα.

Το γεγονός: O Tσάβι Πασκουάλ επανέλαβε στο τρίτο δεκάλεπτο (και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα) ότι είχε κάνει με τη Φενέρμπαχτσε. Εμπιστεύθηκε τους Καλάθη, Παππά, Ρίβερς, Σίνγκλετον, Γκιστ. Και ο αγώνας του "βγήκε" και πάλι, χάνοντάς τον όμως τελικά ο Παναθηναϊκός μέσα από τα χέρια του στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι αριθμοί του αγώνα: Δεν το βλέπεις και εύκολα αυτό το 14/21 από τα 6μ75 που είχαν και οι δύο ομάδες μαζί στο πρώτο μισό του αγώνα.

Διαιτητές: Πουκλ, Γιόβτσιτς, Μπάλακ

Δεκάλεπτα: 27-24, 47-45, 63-67, 85-84