18.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Γιάνις πίνει, Βασίλης κερνάει (pics)

Το σερί ηττών έλαβε τέλος. Ο Ολυμπιακός νίκησε 72-62 στο Μόναχο την Μπάγερν για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας με το δίδυμο Σπανούλη - Στρέλνιεκς να "καθαρίζει" το παιχνίδι, παίρνοντας τη σκυτάλη από το δίδυμο των ψηλών Μιλουτίνοφ - Λεντέι. Οι "ερυθρόλευκοι" μεθαύριο (22/11) υποδέχεται την Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ,

Παιχνίδι που πραγματικά δεν σε άφηνε να «οσμιστείς» ποια ομάδα θα μπορέσει να κάνει το βήμα μπροστά και να φτάσει στη νίκη έγινε στο πρώτο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να μπαίνουν... ορεξάτοι (4-10, 3’10’’) και τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει εξαιρετική δουλειά στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός στο πρώτο πεντάλεπτο είχε 3 ασίστ και εκεί έμεινε όμως ως το τέλος του ημιχρόνου. Το 6-12 (5’20’’) με τον ΛεΝτέι να παίζει πάλι στη θέση τέσσερα με ένα 9-0 έγινε 15-12 (8’10’’).

Ο αγώνας έγινε ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια και τις δύο ομάδες να αναζητούν συνεργασίες και λύσεις και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αποφύγει τα λάθη, ακόμη και χωρίς πίεση πολλές φορές. Παράγοντας για το παιχνίδι της Μπάγερν έγινε ο Ουίλιαμς, ο οποίος δεν ήταν στην αρχική πεντάδα, αλλά όταν μπήκε και σε 4’ σημείωσε 7 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +4 (27-31, 19’10’’), ο Πρίντεζης έγραψε το 27-33 (20’20’’) ο Μιλουτίνοφ ευστόχησε από τα 6μ75 (31-36, 12’15’’), για να χρεωθεί λίγο αργότερα με τρία φάουλ (28’30’’). Η Μπάγερν Μονάχου πλησίασε και πάλι (47-48, 32'), αλλά ο Σπανούλης έβαλε το μανδύα του δημιουργού, τροφοδότησε Στρέλνιεκς και ΛεΝτέι και διαμορφώθηκε το 49-56 (34'). Στρέλνιεκς και Σπανούλης έστησαν τον δικό τους χορό και ο αρχηγός του Ολυμπιακού να στέλνει για πρώτη φορά τη διαφορά στο +12 (53-65, 36'12'') με τρίποντο και "γκολ φάουλ", βάζοντας και την εξέδρα στο παιχνίδι.

Το... ένα - δύο Σπανούλη - Στρέλνιεκς συνεχίστηκε ως το 58-70 (38'30'') με τον Λετονό να βάζει ουσιαστικά τελεία στο θέμα νικητής! Ως το τελικό 62-72.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Πολλοί οι υποψήφιοι... Και ο Ζακ ΛεΝτέι στο μακράν πιο ώριμο παιχνίδι του με τον Ολυμπιακό, και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ που έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο μισό, αλλά για πολλούς λόγους το "βραβείο" θα μοιραστεί ανάμεσα σε Σπανούλη - Στρέλνιεκς, όχι μόνο γιατί "καθάρισαν" στο τέλος οριστικά και αμετάκλητα το παιχνίδι, αλλά και γιατί η παρουσία τους είναι "παρακαταθήκη" για τη συνέχεια.

ΠΑΡΑΞΕΝΕΨΕ, ΑΛΛΑ ΑΠΕΔΩΣΕ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν η σταθερά του Ολυμπιακού, αλλά ο Ντέιβιντ Μπλατ δεν δίστασε να τον "παρκάρει" στον πάγκο, κρίνοντας πως μια πιο "κοντή" πεντάδα ματσάρει καλύτερα με τη γερμανική ομάδα. Εκ του αποτελέσματος κάτι ήξερε παραπάνω.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΑ ΜΙΣΑ: Στο ημίχρονο του αγώνα και οι δύο ομάδες είχαν 3/11 τρίποντα. Για τον Ολυμπιακό ο συχετισμός των 3 ασίστ με τα 8 λάθη υποδήλωνε από μόνος του πως υπήρχε πρόβλημα στην λειτουργία της ομάδας σε συνεργασία και στην «κάλυψη» στην άμυνα. Κατά τ’ άλλα 3/11 τρίποντα είχαν και οι δύο, ισορροπία στα ριμπάουντ (17-18) και οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σαφώς καλύτεροι στα δίποντα (10/20 απέναντι στα 7/23 των Γερμανών).

ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΒΟΛΕΣ: Από τα περίεργα του πρώτου ημιχρόνου ήταν οι λίγες βολέ, τα λίγα φάουλ: 4/4 για τους γηπεδούχους 2/3 για τους φιλοξενούμενους και μάλιστα όλες από τον Παπανικολάου σε προσπάθεια για σουτ τριών πόντων. Στα τέλη της δεύτερης περιόδου είχαν και οι δύο ομάδες να δώσουν από δύο φάουλ

Διαιτητές: Γκαρθία, Μογκούλκοτς, Μπισάνγκ

Δεκάλεπτα: 15-15, 27-31, 43-45, 62-72