13.9 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Β’ Εθνική (Νότος – 15η Αγ.) : Νίκησε και στην επανάληψη ο Έσπερος…και κλείδωσε την κατηγορία

Πιο εύκολα από την πρώτη φορά, νίκησε ο Έσπερος στην Καλλιθέα την Ένωση Ιλίου, και μετά το 81-65 έφτασε τις 13 νίκες, και ανανέωσε την παρουσία του στην κατηγορία για μια ακόμη σεζόν.

Το παιχνίδι είχε επαναληφθεί για την λάθος υπόδειξη των διαιτητών να μετρήσουν ένα σουτ του Τσακίρη για δίποντο, και όχι για τρεις, με αποτέλεσμα να στερήσουν την παράταση από την Ένωση Ιλίου, με τους ανθρώπους της να υποβάλλουν ένσταση και να την κερδίζουν. Ωστόσο στην ρεβάνς η ομάδα του Αντώνη Μάντζαρη εμφανίστηκε πιο έτοιμη, και παίρνοντας το προβάδισμα από το ξεκίνημα έφτασε σε μια άνετη νίκη, φτάνοντας την διαφορά ως και το +22 (71-49) στο 35'. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στις 8 νίκες, και με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή, ενώ στον πάγκο δεν υπήρχε ο Γιάννης Κτιστάκης ο οποίος είχε υποχρεώσεις, αλλά ο Ανδρέας Καρακατσάνης.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 81-65
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-30, 64-43, 81-65
Διαιτητές : Μπίκας, Ορφανός Ιορδ.
Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης-Γράψας):Σκουλούδης 12, Θεοδοσιου 16(4), Γραμματικός 11(1), Βλασσόπουλος 8, Χαρούνι Κλ. 10, Παπαφλωράτος 7(1), Χαρούνι Ν. 8, Μπούσι 6(2), Καρλάφτης 3(1), Αγγελόπουλος, Χατζικίδης
Ένωση Ιλίου (Καρακατσάνης): Μπέλλας Οδ. 23(3), Τσακίρης 11, Φουντάς 4, Μπέλλας Γ. 14(3), Μπολάτογλου 3(1), Γεροκώστας 4, Μανταλβάνος 4, Τσιουμπρής 2, Παπαγεωργίου, Κατσαρός, Τσορμπατζόγλου, Βάτσιος