24 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Απόδραση από τη Μαδρίτη! (vid)

H AEK έδειξε χαρακτήρα στη Μαδρίτη και με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε όρθια στο Basketball Champions League! Νίκησε με 85-78 την Εστουντιάντες, την έπιασε στην τέταρτη θέση και ανανέωσε τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Ντελρόι Τζέιμς ήταν ο καταλύτης της νίκης παίζοντας σέντερ σε ένα σχήμα που καθιέρωσε ο Σωτήρης Μανωλόπουλος και ακολούθησε και ο Ντράγκαν Σάκοτα. Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία στο τέλος να καλύψει και τη διαφορά των 8 πόντων με την οποία είχε χάσει στον πρώτο γύρο στο ΟΑΚΑ, αλλά το τελευταίο τρίποντο του Γκριν κόπηκε...

Η σημασία που είχε ο αγώνας και για τις δύο ομάδες προκάλεσε προφανώς νευρικότητα σε όλους τους παίκτες, με αποτέλεσμα να περάσουν πάνω από δύο λεπτά για να μπει το πρώτο καλάθι. Το έβαλε η ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε στο 4' με 4-0, αλλά από εκεί και μετά η Εστουντιάντες ανέλαβε τον έλεγχο. Το πρόβλημα της Ένωσης ξεκινούσε και πάλι από την άμυνα, που δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Η Εστουντιάντες έχει δύο ψηλούς, τους Σούτον και Μπράουν, που παίζουν κυρίως έξω από το καλάθι κι αυτό δημιουργούσε πρόβλημα στους ψηλούς της ΑΕΚ και ειδικά στους Μαυροειδή και Ελονού, οι οποίοι δεν μπορούσαν να τους κυνηγήσουν. Συν τοις άλλοις άφηναν πολύ χώρο μέσα στη ρακέτα, τον οποίον οι παίκτες της ισπανικής ομάδας τον εκμεταλλεύονταν είτε με διεισδύσεις είτε με τα πικ εν ρολ, που έπαιζε με μαεστρία ο πολύπειρος Ομάρ Κουκ.

Μετά το 5' η Εστουντιάντες πήρε μια μικρή διαφορά (12-6) και την κράτησε ως το τέλος της πρώτης περιόδου (18-14), παρόλο που οι δικοί της παίκτες έχασαν ένα σωρό λέι απ και την ευκαιρία να ξεφύγουν πολύ από πολύ νωρίς. Η ΑΕΚ από την άλλη δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί αυτή την αστοχία των γηπεδούχων, διότι δυσκολευόταν πολύ στην επίθεση και ο Μάνι Χάρις ήταν πολύ μόνος και όχι πάντα αποτελεσματικός.

Με την είσοδο του Σάκοτα στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ έκανε ένα γρήγορο 7-0 και πέρασε μπροστά με 21-18, αλλά η αντίδραση της Εστουντιάντες ήταν άμεση. Με ένα δικό της 7-0 ανέκτησε το προβάδισμα και το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Ο Σάκοτα και ο Χάρις κρατούσαν όρθια την ΑΕΚ, η οποία όμως αντιμετώπιζε μεγάλα προβλήματα στην άμυνα από τους Σούτον, Μπράουν, τον Κουκ, που μοίρασε 7 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και τον Μπριθουέλα, που έκανε κι αυτός τη ζημιά του. Κι όταν οι Σάκοτα και Χάρις "κόλλησαν", η διαφορά ανέβηκε. Στο 19' απέκτησε για πρώτη φορά διψήφια τιμή υπέρ της Εστουντιάντες (39-29) και το ημίχρονο θα έληγε έτσι, αν ο Σάκοτα δεν πετύχαινε τρίποντο με την εκπνοή για να κάνει το 41-34.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο κόουτς της Εστουντιάντες, Σάλβα Μαλδονάδο, επέλεξε να παίξει με σέντερ τον βαρύ και δυσκίνητο Αρτεάγκα, πράγμα που διευκόλυνε την ΑΕΚ. Ο Μαυροειδής ήταν πιο συμβατός με τον νεαρό και η άμυνα με αυτό το σχήμα ήταν πιο αποτελεσματική, κάτι που επέτρεψε στην ΑΕΚ να μειώσει στον πόντο στο 25' (49-48), παρά τα τρίποντα των Βισέδο και Μπράουν. To ντέρμπι πάντως συνεχίστηκε ακόμα κι όταν ο Σούτον πέρασε ξανά στη θέση του Αρτεάγκα, καθώς και ο Ντράγκαν Σάκοτα από την πλευρά του έπαιξε με τον γιο του "4" και τον Τζέιμς σέντερ και με αυτό το σχήμα, που σχεδόν πάντα είναι αποδοτικό, η ΑΕΚ βελτίωσε πολύ την άμυνά της, έλεγξε τα ριμπάουντ και κράτησε την επαφή της με το σκορ, παρόλο που στην επίθεση δυσκολευόταν, αν και ο Χάρις έκανε ξανά τη δουλειά του.

Η Εστουντιάντες προηγήθηκε με 56-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου και στο 32' ξέφυγε ξανά με 64-57 χάρη σε δύο τρίποντα των Τσβέτκοβιτς και Κάνερ Μέντλεϊ, όμως η ΑΕΚ μάζεψε και πάλι γρήγορα τη διαφορά (64-64). Βοήθησε σε αυτό και μια τεχνική ποινή που χρεώθηκε για διαμαρτυρία ο Κάνερ Μέντλεϊ, όμως η αλήθεια είναι ότι τη δουλειά έκαναν κυρίως το σχήμα με τον Τζέιμς σέντερ και η άνοδος του Μάικ Γκριν, που άρχισε να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες.

Όμως η ΑΕΚ απογειώθηκε όταν ο Σάκοτα χαμήλωσε κι άλλο το σχήμα και έβαλε τον Ξανθόπουλο δίπλα στον Γκριν αποσύροντας τον Χάρις. Η άμυνα έγινε ακόμα πιο πιεστική εξωθώντας τους γηπεδούχους σε κακές επιλογές, ενώ στην επίθεση ο Σάκοτα πήρε την κατάσταση στα χέρια του, με αποτέλεσμα η Ένωση να ολοκληρώσει στο 36' ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 και να προηγηθεί με διαφορά 10 πόντων (74-64)! Στο επόμενο δίλεπτο έχασε κάπως την συγκέντρωσή της και οι Μπράουν, Σούτον πήγαν να ξαναβάλουν την Εστουντιάντες στο παιχνίδι, όμως μια κρίσιμη τάπα του Τζέιμς δύο λεπτά πριν από το τέλος και δύο βολές του Χάρις, που ακολούθησαν κράτησαν τη διαφορά στους 9 πόντους (78-69).

Η ΑΕΚ φάνηκε να αγκαλιάζει τη νίκη, ωστόσο σε εκείνο το σημείο "ξύπνησε" ο Λάντεσμπεργκ. Με δύο τρίποντα, το ένα μάλιστα εκ των οποίων ήταν γκολ φάουλ, μείωσε από το πουθενά στο καλάθι (78-76) κι ενώ απέμεναν 44'' για τη λήξη, ο αγώνας βρέθηκε και πάλι στην κόψη του ξυραφιού. Όχι για πολύ, όμως. Ο καταπληκτικός Τζέιμς με τρίποντο αμέσως μετά έκανε το 81-76 και έκοψε οριστικά τον βήχα των γηπεδούχων, "κλειδώνοντας" στην ουσία τη μεγάλη νίκη της ΑΕΚ. Στο τέλος, μάλιστα, έκλεψε και την μπάλα, την έδωσε στον Γκριν, όμως αυτός κόπηκε, έτσι έχασε την ευκαιρία να καλύψει και το -8 του πρώτου αγώνα, που θα αποτελούσε το ιδανικό φινάλε μιας σπουδαίας, σε κάθε περίπτωση, βραδιάς για την Ένωση.

Ο ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ: Μπορεί οι Χάρις και Σάκοτα να ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ΑΕΚ, όμως ο καταλύτης της μεγάλης νίκης στη Μαδρίτη ήταν ο Ντελρόι Τζέιμς. Από την ώρα που μονιμοποιήθηκε σε θέση σέντερ, η άμυνα της Ένωσης έγινε απροσπέλαστη, διότι αυτός ήταν παντού και έκλεινε όλες τις τρύπες. Στη στατιστική του θα δείτε 3 κλεψίματα και 2 τάπες, η τελευταία εκ των οποίων έγινε σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο, δύο λεπτά πριν από το τέλος. Αν δεν έκοβε αυτό το σουτ του Μπράουν, η διαφορά θα έπεφτε στους τρεις, αντ' αυτού όμως ανέβηκε στους 7 χάρη στις δύο βολές του Χάρις, που ακολούθησαν. Εκτός από όλα αυτά έβαλε και το τρίποντο με το οποίο η ΑΕΚ "κλείδωσε" τη νίκη στο τέλος. Τι άλλο να κάνει ο άνθρωπος;

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ έχασε και πάλι πολλά αμυντικά ριμπάουντ (15), όμως δεν της κόστισε, διότι στο δεύτερο ημίχρονο με την πολύ καλή άμυνά της ανάγκασε την Εστουντιάντες να σουτάρει συνολικά 34 τρίποντα, χωρίς να έχει ιδιαίτερα καλό ποσοστό (32%). Στην άλλη πλευρά του παρκέ η Ένωση απέφυγε τα πολλά τρίποντα (μόλις 16 με ποσοστό 37%), προτίμησε να μπει περισσότερο μέσα στο καλάθι και δικαιώθηκε.