16.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ανώμαλη προσγείωση (pics)

O Ολυμπιακός πλήρωσε ένα πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο, η Νταρουσάφακα τον πίεσε ασφυκτικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και τελικά πήρε και τη νίκη από τους "ερυθρόλευκους" με 79-75, την μόλις δεύτερη στην διοργάνωση για την τούρκικη ομάδα, στο πλαίσιο τς 15ης αγωνιστικής.

Ένα κακό πρώτο ημίχρονο έφερε τον Ολυμπιακό σε θέση να κυνηγάει στο σκορ και να φτάσει ακόμη και στο -17 (31-14, 12’30’’). Ο Ντέιβιντ Μπλατ είδε τους παίκτες του να χάνουν ριμπάουντ, να κάνουν λάθη, αλλά και πολλά άστοχα σουτ. Κάποια από αυτά ήταν ελεύθερα, αλλά πολλά ήταν υπό πίεση με την Νταρουσάφακα να παίζει πολύ δυνατά στην άμυνα, κλείνοντας διαδρόμους και αποκλείοντας συνεργασίες. Ενδεικτικό είναι πως οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν μόλις μία ασίστ.

Ο Ολυμπιακός φάνηκε να βρίσκει σφυγμό μετά από συνεχείς αλλαγές από τον Μπλατ, που αναζητούσε και αυτός το ιδανικό σχήμα. Αξίζει να σημειωθεί πως ξεκίνησε με μια πεντάδα που δεν συνηθίζει (Σπανούλη, Τίμα Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ) και τον Τίμα να κάνει δύο φάουλ σε ένα δίλεπτο. Η ελληνική ομάδα άρχισε να δείχνει σφυγμό από 13’, μείωσε στους εννέα πόντους (34-25, 16’25’’) με τον Μιλουτίνοφ να ευστοχεί στο έμμεσο τρίποντο, παίρνοντας και το τρίτο φάουλ του Έρικ. Δεν άντεξε όμως ως το φινάλε, οι Τούρκοι βρήκαν και πάλι το δρόμο προς το καλάθι μέσα από την άμυνα και έφτασαν στο +15 (42-27, 19’).

O Ολυμπιακός μπήκε... ορεξάτος στο παρκέ μείωσε στους οχτώ πόντους (42-34), αλλά η απάντηση ήρθε με ένα 9-0 (51-34, 22'18'') με τη διαφορά να φτάνει και πάλι στο +19 (58-39, 25') συνεχίζοντας με καλή άμυνα. Δύο καλές άμυνες και δύο τρίποντα από τον Γιάνις Στρέλνιεκς άλλαξαν την εικόνα (58-45, 26'10'') και ο Σπανούλης μείωσε στους πέντε (60-55, 30'25'').

Η Νταρουσάφακα έδειξε να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, αλλά ένα 6-0 έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +11 (66-55 32'). Οι "ερυθρόλευκοι" προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι (66-58, 32'13''), αλλά ένα τετράποντο του Πέινερς, μετά από φάουλ του Μιλουτίνοφ διαμόρφωσε το 72-60 (34'10''), με τη διαφορά να πέφτει και πάλι (72-69, 37'20''). Τα άστοχα ΛεΝτέι και Γκος έδωσαν ευκαιρία στην Νταρουσάφακα να αντεπιτεθεί με τον Ντάγκλας να σημειώνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 76-69, 38'50''). Ο Πρίντεζης μείωσε (76-71, 39'10'') με τους Τούρκους να χρησιμοποιούν και τα φάουλ που είχαν να δώσουν. Ο Στρέλνιεκς ευστόχησε από τα 6μ75 (76-74, 39'45''), ο Ντάγκλας ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές στο φάουλ που του έγινε άμεσα (77-74) με το φάουλ να γίνεται από την άλλη πλευρά στον Πρίντεζη με 11'' στο ρολόι (77-75, 39'50''). Η αλυσίδα των φάουλ συνεχίστηκε με τον Ντάγκλας (79-75), ο Παπανικολάου αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο αγώνας έληξε με την δεύτερη νίκη της Νταρουσάφακα στην διοργάνωση. Στο τελευταίο τετράλεπτο ο Ολυμπιακός έπαιξε με τον Βασίλη Σπανούλη στον πάγκο.

ΥΠΟΔΟΧΗ: Με τον πιο θερμό τρόπο έγινε δεκτός ο Ντέιβιντ Μπλατ από την Νταρουσάφακα και τους φίλους της, οι οποίοι φάνηκε πως δεν είχαν ξεχάσει την διετία του στον πάγκο της ομάδας και τον ευρωπαϊκό τίτλο που τους χάρισε με την κατάκτηση του EuroCup.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο Ολυμπιακός είχε μόλις 1 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν εκνευριστικά άστοχος: Είχε 4/13 δίποντα και 1/6 τρίποντα την πρώτη περίοδο, την ώρα που η Νταρουσάφακα είχε 11/15 δίποντα στο ίδιο διάστημα και 16/28 στο ημίχρονο, παίρνοντας πολλά εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, αποτέλεσμα της καλής της άμυνας. Ο Ολυμπιακός στα μισά του αγώνα είχε ανεβάσει το ποσοστό στα δίποντα (10/22), αλλά από τα 6μ75 είχε 1/11!

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Ο Ολυμπιακός θα αποχαιρετίσει το 2018 απέναντι στον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη και η συνέχεια στην Ευρωλίγκα θα δοθεί στο ΣΕΦ με τον πρώτο αγώνα του 2019 να είναι απέναντι στον Παναθηναϊκός στις 4 Ιανουαρίου.

Διαιτητές: Γκαρθία, Ρότσα, Γκέλερ

Δεκάλεπτα: 24-12, 42-31, 60-53, 79-75