26.3 C
Τρίτη, 28 Μαΐου, 2024

Πλήρωσε τα λάθη του Ολυμπιακός (pics, vids)

Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, κυριάρχησε στο δεύτερο μισό, εκμεταλλεύτηκε τα 21 λάθη του αντιπάλου της και έφτασε σε μια νίκη την οποία ήθελε πολύ και ψυχολογικά και βαθμολογικά με το 73-51 επί του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Ήταν η πρώτη ήττα για την ελληνική ομάδα.

Οι δύο ομάδες αναζητούσαν ρυθμό σε όλο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Με αρκετές δόσεις νευρικότητας, πολλά λάθη και δυνατές άμυνες σε ουκ ολίγες περιπτώσεις. Και μαζί τα επιθετικά ριμπάουντ να είναι είδος σε εξαφάνιση (ένα ομαδικό για τους γηπεδούχους και κανένα απολύτως για τους φιλοξενούμενους).

Το 0-6 (2’) και το 2-8 (4’20’’) του Ολυμπιακού έγινε 7-12 (7’10’’) με τους γηπεδούχους να φτάνουν ήδη στα πέντε λάθη. Ο Κοπόνεν και ο Τόμιτς ήταν αυτοί που βοήθησαν τους «μπλαου γκράνα» να βρουν κάποιες πρώτες λύσεις επιθετικά (14-14, 10’) με τη δεύτερη περίοδο να είναι σαφώς καλύτερη γι’ αυτούς. Και τους δύο προπονητές να «καθαρίζουν» σχεδόν τους πάγκους τους σχετικά νωρίς στο παιχνίδι, αναζητώντας σχήματα που να λειτουργούν και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Περισσότερες λύσεις φάνηκε να βρίσκει η ομάδα του Σίτο Αλόνσο στο διάστημα αυτό, με τους Ναβάρο και Σάντερς να διαμορφώνουν το 23-16 (13’15’’). Στο σημείο αυτό τα λάθη ήταν 7-8 για τις δύο ομάδες και οι ασίστ 7-2 με τους ΜακΛιν και Ρόμπερτς να μετράνε απο τρία λάθη ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Μπαρτσελόνα διατήρησε ένα προβάδισμα (26-19, 17’25’’)  με τον Κέβιν Σεραφέν να διαμορφώνει το 32-26 πριν οι ομάδες πάρουν την άγουσα για τα αποδυτήρια. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μαζί τους 11 λάθη και το επίσης ασυνήθιστο γι’ αυτούς 8/24 σουτ εντός πεδιάς.

Ο Ολυμπιακός προτίμησε να παίξει με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ στο τρίτο δεκάλεπτο. Ισοφάρισε (32-32, 22’27’’) και έμεινε κοντά (35-34, 23’26’’) και το κέρδος ήταν διπλό, καθώς άρχισαν να φορτώνονται με φάουλ τόσο ο Σεραφέν, όσο και ο Τόμιτς. Αλλά Σάντερς και Μόερμαν ήταν και πάλι εκεί για την Μπαρτσελόνα (40-34, 24’30’’). Και κυρίως ο Φιλ Πρέσι, ο οποίος έκανε ουκ ολίγα στο παρκέ για τους Καταλανούς σταθερά από το τζάμπολ ως το 45-34 (25’38’’).

Ο Σφαιρόπουλος επιστράτευσε τον Βασίλη Τολιόπουλο αναζητώντας λύσεις και αυτός ξεσήκωσε τον πάγκο όταν έγραψε το 45-40 από τα 6μ75 (26’48’’). Ο ΜακΛιν έφερε τον Ολυμπιακό μισό βηματάκι πιο κοντά (45-41, 27’30’’), αλλά μια τάπα που δέχθηκε από τον Κλαβέρ και το 4ο λάθος του στο παιχνίδι έδωσαν την ευκαιρία να γραφτεί το 49-41 (με τον Σφαιρόπουλο να επαναφέρει τον Μιλουτίνοφ).

Τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ανήκαν στην Μπαρτσελόνα που ανέβασε το δείκτη της διαφοράς στο +14 (55-41, 32'30'') και στη συνέχεια στο +19 (62-43, 34') με το τεχνικό επιτελείο να προτιμά να αφήσει στον πάγκο τον Γιώργο Πρίντεζη. Η διαφορά έφτασε και στο +22 (70-48, 36'30'') και με αυτήν έπεσε και η αυλαία (73-51).

Το πρόσωπο: Ο Βίκτορ Κλαβέρ επέστρεψε για πρώτη φορά στην ενεργό δράση μετά τον τραυματισμό του πέρυσι στα πλέι οφ και έγινε δεκτός με ιδιαίτερα θερμό τρόπο, αφήνοντας το παρκέ και νικητής.

Οι αριθμοί: Δεν ήταν "φίλοι" του Ολυμπιακού απόψε. Πέρα από τα 21 λάθη (11 για την Μπαρτσελόνα), είχε μόλις 11 ασίστ (21 η Μπαρτσελόνα), ενώ στα κλεψίματα οι γηπεδούχοι είχαν κυριάρχησαν με 14-4. Ο Ολυμπιακός ήταν και πολύ άστοχος με 15/34 δίποντα, 2/15 τρίποντα και είχε και 8 χαμένες βολές (15/23).

Διαιτητές: Σρέτεν (Κροατία), Ρότσα (Πορτογαλία), Κόλιενσιτς (Μαυροβούνιο)

Δεκάλεπτα: 14-14, 32-26, 49-41, 73-51