20.4 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ήττα και στο Κάουνας και φλερτάρει με αποκλεισμό

Η Ζαλγκίρις Κάουνας υποχρέωσε σε μία ακόμα ήττα τον Παναθηναϊκό στο Κάουνας με 82-69 και πλέον το «τριφύλλι» φλερτάρει με τον αποκλεισμό από τα πλέι οφ για πρώτη φορά μετά από το 2010.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έχουν πλέον ρεκόρ 8-11 μετά από 19 αγωνιστικές και είναι εκτός οκτάδας, ενώ υστερούν και στην ισοβαθμία με τους πρωταθλητές Λιθουανίας, οι οποίοι έχουν την ίδια συγκομιδή.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στον αγώνα, καθώς με μεγάλη συγκέντρωση στην άμυνα και σωστές αποφάσεις στην επίθεση ξέφυγε 9-0. Oι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν 4-9, αλλά η ελληνική ομάδα ήταν πολύ καλύτερη και με μπροστάρηδες τους Γκιστ και Αντετοκούνμπο διατήρησε την πρωτοπορία και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-13.

Στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου ο Κιλπάτρικ και ο Παπαγιάννης έδωσαν λύσεις και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους δέκα πόντους (26-16), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με σερί 5-0 μείωσαν 26-21 και ο Ρικ Πιτίνο κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ. Οι Λιθουανοί προσπέρασαν μάλιστα 27-26 με τους αναπάντητους πόντους να φτάνουν τους έντεκα. Η αντίδραση του «τριφυλλιού» ήταν καλή όμως και στο 18’ προηγήθηκε 35-29 με τον Γιασικεβίτσιους να παίρνει τάιμ άουτ, καθώς το σερί ήταν αυτή τη φορά ελληνικό (7-0). Το ημίχρονο έκλεισε με τους πρωταθλητές Ελλάδας να προηγούνται με 37-33.

Τραγικά άρχισε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός και σε 90’’ βρέθηκε να χάνει 39-37 με διαδοχικά λάθη. Το σερί έφτασε το 7-0 στο 23’ και η Ζαλγκίρις ξέφυγε για πρώτη φορά με τέσσερις πόντους 41-37 στο 24’. Ο Ουάιτ με τρίποντο έγραψε το 44-37 στο 25’ με την ελληνική ομάδα να παραπαίει. Η... κατηφόρα δεν είχε τέλος σε αυτό το διάστημα και η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 46-37, με τον Κιλπάτρικ να σκοράρει στο 26’ τους πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος. Ο Καλάθης μείωσε με τρίποντο 48-44 στο 27’ και ο Κιλπάτρικ στον αιφνιδιασμό μείωσε 48-46. Στο 30’ το «τριφύλλι» εκτέλεσε τις πρώτες του βολές στο παιχνίδι με τον Μήτολγου να μειώνει 52-49. Στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 52-51.

Το ξεκίνημα του τελευταίου κομματιού του αγώνα ήταν ξανά κακό και στο 32' οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 59-51. Η διαφορά είχε παγιωθεί στους έξι πόντους (59-53, 61-55, 63-57, 65-59, 67-61) και ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να πλησιάσει περισσότερο, με το ρολόι πλέον να έχει φτάσει στο 36'. Στο 37' ο Ουόλτον με δύο βολές έστειλε τη διαφορά στους δέκα πόντους (71-61) κι όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί. Η κόρνα της λήξης βρήκε τη Ζαλγκίρις να νικά και μάλιστα με διαφορά 82-69.

Ο ΚΟΜΒΙΚΟΣ: Ο Άαρον Ουάιτ ήταν ο άνθρωπος ο οποίος έκρινε τον αγώνα υπέρ των Λιθουανών. Ο φόργουορντ της Ζαλγκίρις σκόραρε 15 πόντους και αποτέλεσε άλυτο πρόβλημα για την άμυνα του Παναθηναϊκού. Καθοριστικοί και οι Γκριγκόνις (11π.), Ντέιβις (10π.) και Ουόλτερς (1οπ.). Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Τόμας (14π.) και Καλάθης (11π.), ενώ ο Σον Κιλπάτρικ στο ντεμπούτο του σημείωσε έντεκα πόντους αλλά ήταν αρκετά άστοχος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ελληνική ομάδα σταθερά αντιμετωπίζει επιθετικό πρόβλημα μακριά από το ΟΑΚΑ και σπανίως σκοράρει περισσότερους από εβδομήντα πόντους. Δυσκολεύτηκε πάρα πολύ στο δεύτερο ημίχρονο όπως συνηθίζει και με τέτοια συγκομιδή δεν θα μπορούσε να περάσει από την έδρα της Ζαλγκίρις. Στα ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός ήταν πιο μαχητικός με 32-29, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς πιο εύστοχοι και εκτέλεσαν πολλές περισσότερες βολές παίρνοντας τη νίκη.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.