24.2 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Έδειξε χαρακτήρα ο Προμηθέας που δεν άντεξε στην παράταση

Ο Μάκης Γιατράς μπορεί να μην είχε στην διάθεση του τους Μπράουν και Κασελάκη, αλλά είδε όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε στην «PalaDozza» απέναντι στην Βίρτους Μπολόνια να δείχνουν χαρακτήρα και να δίνουν όσες δυνάμεις διάθεταν, για να ηττηθούν εντέλει στην παράταση από τους Ιταλούς με 98-91 και με ρεκόρ 8-6 να ολοκληρώσουν την φάση των ομίλων στην 4η θέση.

Η αλήθεια ήταν ότι μετά τη νίκη της Μπεσίκτας στην Σλοβενία, η ομάδα της Πάτρας θα έπρεπε να κερδίσει με 19 πόντους διαφορά για να είναι έστω δεύτερος σε διπλή ισοβαθμία, κάτι που φαινόταν ουσιαστικά αδύνατον, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να κάνει υπερπροσπάθεια, και με παίκτη κλειδί στις τελευταίες φάσεις τον 15χρονο Λευτέρη Μαντζούκα (μείωσε με τρίποντο στο 1'53'' σε 83-78 και πήρε επιθετικό στα 37'' από τον Μάρτιν) να γυρίσει την κατάσταση, και να ισοφαρίσει με ένα δύσκολο τρίποντο του Μέιερ στα 8,8'' σε 84-84, ενώ με νέο δικό του τρίποντο προσπέρασε με 88-89 στα 2'19'' της παράτασης, με τον ντεπόζιτο κάπου εκεί να ξεμένει από βενζίνη.

Ο Κατσίβελης, ο οποίος είχε 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους (5/7 διπ., 1/2 τριπ., 5 ασίστ), ενώ εξαιρετικός ήταν ο Παρκς, που ολοκλήρωσε τι παιχνίδι με double-double (16 π., 7/11 διπ., 14 ριμπ., 28 αξιολόγηση). Ο Μέιερ είχε 15 πόντους με 3/6 τρίποντα, ενώ 12 πόντους και 4 ασίστ είχε ο Γκίκας. Ένα μόλις καλάθι για τον Χολ (το τρίποντο που ο Προμηθέας μείωσε σε 84-81) με 1/8 σουτ εντός παιδιάς, ενώ χωρίς σκορ ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Έλις. Για την Μπολόνια, ο Εμπαγιέ είχε 20 πόντους με 6/13 σουτ εντός παιδιάς και 10 ριμπάουντ και 27 βαθμούς αξιολόγηση με τον Κουόλι να έχει 16 πόντους με 7/7 δίποντα. Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Πάντερ είχε 9 πόντους με 3/11 σουτ, ενώ του ΠΑΟΚ, Μορέιρα είχε 12 πόντους με 3/7 σουτ.

Το παιχνίδι

Ο Μάκης Γιατράς όχι μόνο πήρε στην αποστολή τον Λευτέρη Μαντζούκα, αλλά τον ξεκίνησε και στην βασική πεντάδα, με τον 15χρονο φόργουορντ να πετυχαίνει και το πρώτο του καλάθι στην διοργάνωση, γράφοντας στο πρώτο δίλεπτο του παιχνιδιού το 1-4 για την ομάδα του. Η αναμέτρηση πήρε από την αρχή γρήγορο ρυθμό, με τους Ιταλούς να σκοράρουν κατά βούληση στην επίθεση, και να ξεφεύγουν με 18-12 χάρη σε 4/4 δίποντα του Κουόλι. Ο Προμηθέας με τον είσοδο των Γκίκα και Πάρκς βρήκε ρυθμό, και με τρίποντο του πρώτου με ταμπλό, και παρά την ασφυκτική άμυνα του Αραντόρι στα 4'', έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 25-23 για την Μπολόνια.

Ο πρώην φόργουορντ της Αρμάνι, Εμπαγιέ συνέχισε να σκοράρει με συχνότητα έξω από την γραμμή των 6,75, αλλά ο εξαιρετικός Κατσίβελης (15 π., 6/7 σουτ) κρατούσε τον Προμηθέα, με τον Γκίκα με δικό του μακρινό σουτ να ισοφαρίζει σε 37-37. Ωστόσο ένα τρίποντο του Πάντερ που συνδυάστηκε και από κερδισμένο φάουλ από τον Γερομιχαλό και το πέμπτο δίποντο του Κουόλι έδωσαν στο δικαίωμα στους γηπεδούχους να φτάσουν την διαφορά στο +8 (51-43) στο 1'10', με τον Κατσίβελη να εμφανίζεται και πάλι, και το ημίχρονο να κλείνει με 52-46.

Η ομάδα του Στέφανο Σακριπάντι μπήκε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, και έτσι με ένα επιθετικό κρεσέντο τον Εμπαγιέ και Τέιλορ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 11-2, φτάνοντας στο +15 (63-48), με τον Προμηθέα να αποφασίζει να σκληρύνει στην άμυνα, και με τον Παρκς να κάνε θραύση και στις δυο πλευρές του γηπέδου μείωσε ως και το 67-62 με τον 16ο πόντο του Αμερικάνου σέντερ του. Σε εκείνο το σημείο πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Αραντόρι και τρία διαδοχικά λάθη στην πίεση έφεραν την Βίρτους στο +9 (73-62), με το δεκάλεπτο να κλείνει με 2/3 βολές του Σαλούστρου από κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ από τον Αραντόρι στο 1,8'' (73-64).

Στην τέταρτη περίοδο η Μπολόνια έδειχνε να κρατάει με άνεση στα πρώτα τέσσερα λεπτά μια διψήφια διαφορά στο σκορ (79-69) με δυο τρίποντα των Γκίκα και Σαλούστρου να ρίχνουν την διαφορά στο -4 (79-75) και στο 35', και να αλλάζουν την ψυχολογία της αναμέτρησης. Ο Μαντζούκας με τρίποντο στο 1'53'' μείωσε σε 83-78, για να έρθει το μοναδικό καλάθι (τρίποντο) του Χολ στην αναμέτρηση, στα 43'', να ψαλιδίσει την διαφορά στο -3 (84-81). Στα 37'' ο Μάρτιν έκανε καθαρό επιθετικό φάουλ στον Μαντζούκα, με τον Γκίκα να επιχειρεί να ισοφαρίσει, αλλά το τρίποντο του στα 25'' να του παίζει άσχημο παιχνίδι. Στα 22'' ο Αραντόρι είχε 0/2 βολές, με τον Μέιερ με τρίποντο στα 8,8'' να ισοφαρίζει σε 84-84. Στην τελευταία επίθεση η μπάλα πήγε στον Μορειρά, ο οποίος έκανε κακή επιλογή, και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Προμηθέας άντεξε ως και το 43', όταν ο Μέιερ μετά από κλέψιμο ευστόχησε σε τρίποντο για το 88-89, και το πρώτο προβάδισμα μετά το 7-8 του 4ου λεπτού, για να αλλάξει την κατάσταση με 4 συνεχόμενους πόντους ο Μορέιρα για το 92-89 στο 1'30''. Τέσσερις ακόμη βολές των Τέιλορ και Εμπαγιέ ουσιαστικά διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα, με τον Εμπαγιέ με φόλοου κάρφωμα στα 15'' να σφραγίζει τη νίκη, και τον Μαντζούκα στα 3'' να διαμορφώνει το τελικό 98-91.

Ο Παρκς είχε δυο αντιπάλους...

Ο Τέρελ Πάρκς σε ένα ακόμη παιχνίδι ήταν εξαιρετικός, έχοντας 16 πόντους με 7/11 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 25 αγωνιστικά λεπτά, έχοντας 28 αξιολόγηση, αλλά είχε δυο αντιπάλους από την Ιταλική πλευρά. Ο πρώτος ήταν ο πρώην φόργουορντ της Αρμάνι, Αμάθ Εμπαγιέ με 20 πόντους (4/4 βολές, 2/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 27 αξιολόγηση σε 30 αγωνιστικά λεπτά, ενώ τον ακολούθησε ο Αμερικάνος σέντερ Μπράιαν Κουόλι με 16 πόντους και 7/7 δίποντα και 21 βαθμούς αξιολόγηση.