16.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Έβρεξε τρίποντα και βγήκε νικητής ο ΠΑΟΚ (pics)

Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε το αρχικό σοκ της βροχής από τρίποντα, αντέδρασε και πήρε την εκτός έδρας νίκη που αναζητούσε με το 94-69 επί της Οπάβα στην Τσεχία, φτάνοντας στο 2-3 στο Basketball Champions League. Την επόμενη εβδομάδα ο δικέφαλος του Βορρά υποδέχεται στη Θεσσαλονίκη την Φριμπούργκ (14/11, 19.30) και έχει την ευκαιρία για μία ακόμη νίκη.

Η Οπάβα κατάφερε να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ από την γραμμή των 6μ75. Μπήκε στο παιχνίδι με 8/8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και έφτασε στο 23-10 (6’). Η απάντηση ήρθε σε πρώτη φάση με τον ίδιο τρόπο και τον Αθηναίου να μειώνει με δύο συνεχόμενα τρίποντα (23-19, 7’12’’). Οι Τσέχοι συνέχισαν ως το 9/9 (36-24, 11’) και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε κι άλλους παίκτες του μπαίνουν σταδιακά στο χορό επιθετικά εκτός από τους Μορέιρα και Αθηναίου. Μαργαρίτης και Γκος ανέλαβαν δράση, το ποσοστό στα μακρινά σουτ έπεσε για τους γηπεδούχους (10/18 στο 18’) και ο Κόνιαρης έδωσε και προβάδισμα στην ομάδα του τον προβάδισμα για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά (45-47, 19’33’’).

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του ρυθμού, ήταν πιο αποτελεσματικός στην άμυνα και έφτασε με τη σειρά του διψήφια διαφορά (50-61, 24’33’’). Ένα αντιαθλητικό του Κόνιαρη που έφερε και την αποβολή του από το παιχνίδι, αφού ήταν το δεύτερο και μια σειρά άστοχων σουτ έκοψε την απόσταση στη μέση (58-63, 27’). To τάιμ άουτ του Παπαθεοδώρου έφερε αποτελέσματα, με τους Ζάρα και Μαργαρίτη να στέλνουν και πάλι τη διαφορά στο +14 (60-74, 29’50’’).

Ο ΠΑΟΚ είχε αρχίσει να πληρώνει την Οπάβα με το δικό της νόμισμα, με τα μακρινά σουτ και ο... σπεσιαλίστας Θοδωρής Ζάρας, έστειλε τη διαφορά στο +17 (67-84, 34'16''). O Τζαμάλ Τζόουνς τον μιμήθηκε για το +20 (67-87, 35'32''). Η απόσταση συνέχισε να μεγαλώνει με τον Σχίζα να γράφει το 67-94 (39'20''), λίγο πριν το τελικό 69-94.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Απίστευτο και όμως αληθινό: Στο πρώτο δεκάλεπτο η Οπάβα είχε 8/8 τρίποντα (και 3/6 δίποντα και ¼ βολές). Έφτασε στα 9/9 και στο 12’ η τσέχικη ομάδα αστόχησε για πρώτη φορά. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ είδε τον Μορέιρα να σημειώνει τους 11 πρώτους πόντους της ομάδας στην πρώτη περίοδο και τον Αθηναίου τους 11 τελευταίους.

ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΠΟΡΕΙΑ: Η ρέντα των γηπεδούχων στα τρίποντα δεν συνεχίστηκε για πολύ. Το 9/9 έγινε 10/18 και στο 35' είχε μετατραπεί σε 12/29. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ βελτίωνε το ποσοστό του, φτάνοντας στο 35' να έχει 14/25 (56%). Για την ιστορία να πούμε πως στο φινάλε η Οπάβα είχε πέσει στο 34,29% (12/35) και ο ΠΑΟΚ άφησε το παρκέ 53,3% (16/30).

Διαιτητές: Κρέιτς (Σλοβενία), Νταβίντοφ (Ρωσία), Σάλινς (Λετονία)

Δεκάλεπτα: 31-24, 45-47, 60-74, 69-94