20.5 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Άφαντος και στο Μιλάνο (pics, vids)

Ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να απέχει από τον καλό του εαυτό και το έδειξε και στην Ιταλία. Εκεί όπου με εξαίρεση ένα δεκάλεπτο, η Αρμάνι Μιλάνο κυριάρχησε απόλυτα, έκανε το δικό της παιχνίδι με ηγέτη τον Μάικ Τζέιμς και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με το τελικό 66-57  στο πλαίσιο της 26ης αγωνσιτικής της Ευρωλίγκας. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στο 14-12 και οι "ερυθρόλευκοι" στο 13-13.

Δεν θα ήταν υπερβολή να πει κάποιος πως μόνο μία ομάδα υπήρχε στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαεν σε κάθε επίπεδο. Ακόμη κι εκεί που ήταν θεωρητικά πιο αδύναμοι σε σχέση με τον Ολυμπιακό: Στα ριμπάουντ (14-6)! Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ άστοχοι, σε αρκετές περιπτώσεις είχαν κακές επιλογές και βρέθηκαν γρήγορα στο 13-2 (4’25’’) και το 19-10 (10’).

Η εικόνα άλλαξε και τα ριμπάουντ έπαιξαν τον καθοριστικό τους ρόλο, αφού το 14-6 έγινε 19-25 στο 19’, όταν ο Παπανικολάου έφερε τον αγώνα στα ίσια (23-23). Απίστευτο κι όμως αληθινό; Η Μιλάνο σημείωσε μόλις 4 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και το επιμέρους 4-13 στην περίοδο αυτή έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια. Με την επιστροφή η εικόνα έφερνε πολύ σε αυτή των πρώτων λεπτών. Λάθη ο Ολυμπιακός, άστοχος, χαμένα ριμπάουντ και 34-25 (22’46’’).

Ο Γκος έδωσε πνοή (36-32, 25’50’’), αλλά αμέσως μετά χρεώθηκε με τρίτο φάουλ, o Μιλουτίνοφ διαμόρφωσε το 38-35 (27'15'') και με την εκπνοή της τρίτης περιόδου ο Μάικ Τζέιμς έφτασε τους 21 πόντους με ένα τρίποντο για το 49-39. Και συνέχισε απτόητος με... τετράποντο για το 56-41 με όλο το γήπεδο να φωνάζει MVP και μια ασίστ στον Τζεφ Μπρουκς για το +16 (59-43, 33'10'').

Η επιστροφή του Βεζένκοφ έδωσε πράγματα επιθετικά στον Ολυμπιακό (62-51, 35'20''), ο Γκος έδωσε μονοψήφια τιμή στη διαφορά (62-53, 36'), αλλά οι Ιταλοί αντέδρασαν άμεσα και τελικά έφτασαν και στη νίκη που τους έφερε ένα βήμα μπροστά από τους "ερυθρόλευκους" στη βαθμολογία με το τελικό 66-57.

Ο ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ: Μόλις ισορρόπησε το παιχνίδι (19-21, 14’), ο Σπανούλης τραυματίστηκε «γύρισε» ο αστράγαλος στο δεξί πόδι του και δεν μπορούσε να συνεχίσει στο παιχνίδι.

ΦΑΟΥΛ: Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο του φάουλ στο 7’. Με 17’’ στο ρολόι είχε ακόμη δύο φάουλ να δώσει. Το τέταρτο το έκανε ο Τουπάν και ήταν πάνω σε προσπάθεια του Μάικ Τζέιμς για σουτ τριών πόντων. Τα δύο από τα τέσσερα φάουλ τα έκανε ο Βεζένκοφ, ο οποίος αγωνίστηκε σε δύο θέσεις στα 4’11’’ που έμεινε στο παρκέ στην περίοδο περίοδο.

ΤΑ’ ΣΠΑΣΑΝ: Και οι δύο ομάδες ήταν κάτι παραπάνω από άστοχες στο πρώτο μισό. Και οι δύο πήγαν στα αποδυτήρια με 1/10 τρίποντα, ενώ στα δίποντα η Μιλάνο είχε 42,9% (9/21) και ο Ολυμπιακός το ιδιαίτερα φτωχό 33.3% (9/27). Από τα ενδιαφέροντα της στατιστικής: 3 ασίστ σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι Ιταλοί, 4 ο Σπανούλης, 6 ο Ολυμπιακός.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Ο Ολυμπιακός μετά από δύο συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια επιστρέφει στο ΣΕΦ, όπου υποδέχεται την Μπάγερν Μονάχου (19/3, 21.00) για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η Αρμάνι Μιλάνο ταξιδεύει στην Μαδρίτη όπου θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ (20/3, 22.00).

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Πέρεθ, Σίλβα

Δεκάλεπτα: 19-10, 23-23, 49-39, 66-57